New Page 1
 
top menu       صفحه اول | دانشگاه | ریاست دانشگاه | معاونت ها | دانشکده ها | بیمارستانها | شبکه بهداشت و درمان | مراکز تحقیقاتی | مجلات دانشگاه |  | تماس لينكهاي مفيد | درباره كاشان

امام حسن عسکری (ع) فرمودند: تمام پلیدیها در خانه ای قرار داده شده و کلید آن دروغگویی است ::: تحف العقول، ص 488


هفدهمین سمینار سراسری مدیران انجمن ‌های کلیوی سراسر کشور برگزار شد-8/8/9010/30/2011 9:46:07 AM

هفدهمین سمینار سراسری مدیران انجمن های کلیوی سراسر کشور روزهای پنجشنبه و جمعه ( پنجم و ششم آبانماه ) در سالن اجتماعات دکتر محمد قریب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتي درماني کاشان برگزار شد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كاشان در اين سمينار گفت: بيماري هاي كليوي از بیماریهای مزمن مي باشد كه جمعيت زيادي را در دنيا درگير كرده است.

دكتر محمدحسين اعرابي با بيان اين مطلب كه بیماریهای قلبی عروقی با دارا بودن بیش از 30 درصد آمار بیماریها، یکی از علتهای اصلی مرگ و میر در دنیا است، تصريح كرد: بیماریهای کلیوی تاثیر زیادي در ایجاد بيماري هاي قلبي عروقي و ديگر بیماري ها دارد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي كاشان با اشاره به لزوم غربالگري در بيماري هاي كليوي، تاكيد كرد: 32 هزار بيمار كليوي در كشور وجود دارد كه اين مساله در كنار شيوع بيماري هاي زمينه ساز، نظير ديابت و فشار خون، اهميت اجراي طرح غربالگري را در زمينه بيماري هاي كليوي نشان مي دهد.

دكتر اعرابي با بيان اينكه 60 درصد بيماران دياليزي به علت ديابت دچار نارسايي كليوي مي شوند، افزود: هر هزينه اي در زمينه غربالگري و پيشگيري موجب جلوگيري از وارد آمدن هزينه ها و صدمات بيشتر در آينده مي شود.

وي اظهار داشت: متاسفانه نرخ افزایش بیماران کلیوی در كشور نرخ قابل توجهی است و سالیانه 17 درصد به بیماران کلیوی افزوده می شود و در حال حاضر در کشور بیش از 18500 نفر دیالیزی وجود دارد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي کاشان با اشاره به شيوع فزآينده بيماري هاي كليوي، گفت: تعداد 123بيمار كليوي نيازمند دياليز، در اين شهرستان وجود دارند كه 98 درصد آنها تحت پوشش بيمه قرار دارند و مشكل اصلي، مربوط به بيماران اتباع بیگانه است.

دکتر اعرابی افزود: علاوه بر این 15 نفر بیمار کلیوی با استفاده از خدمات مركز دياليز آران و بیدگل و هشت نفر با شیوه دياليز صفاقي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي كاشان مي باشند.

به گفته وی، هم اكنون 36 دستگاه دياليز در شهرستان هاي كاشان و آران و بيدگل فعال است كه با اهداي دو دستگاه جديد از سوي خيرين سلامت، تعداد آنها به 38 دستگاه افزايش يافت.

وي اظهار داشت: اين دو دستگاه به همت خيرين سلامت با هزينه اي بالغ بر 500 ميليون ريال به تجهيزات پزشكي اين شهرستان اضافه شده كه يك دستگاه از آن در هفته آينده افتتاح و به بهره برداري خواهد رسيد.

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور در اين سمينار خواستار تشکیل شورای دیالیز و پیوند کلیه در کشور شد.

مصطفی قاسمی افزود: این شورا با حضور مسئولان انجمن حمایت از بیماران کلیوی، متخصصان نفرولوژی و ارولوژی، نمایندگان وزارتخانه‌های بهداشت و درمان و رفاه می‌تواند برنامه‌های جامع، کامل و صحیحی را از نیازهای بیماران کلیوی تهیه و تدوین کند و با شناسایی اولویت‌های اصلی در درمان این بیماران، سیاست‌گذاری‌های کلان و ضروری این حوزه را ارائه کند.

وی با اشاره به فعالیت این شورا در اوایل انقلاب و منحل شدن آن پس از مدتی افزود: با توجه به ارتباط تنگاتنگ و نزدیک اعضای این شورا با مردم به ویژه بیماران کلیوی و آگاهی از مشکلات آنها، این شورا می‌تواند نقش مؤثر و سازنده‌ای در تصمیم‌گیری‌های کلان داشته باشد.

به گفته وی، با تشکیل شورای دیالیز و پیوند کلیه و ایجاد تمرکز و انسجام در امور درمان بیماران کلیوی به ویژه پیوند در سراسر کشور، دست دلالان و واسطه‌ها نیز در این حوزه کوتاه و تنش‌های ناشی از حضور آنها از بین می‌رود.

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور همچنین از نبود یک مرکز تحقیق و بررسی برای آگاهی و ثبت اطلاعات از وضعیت بیماران پس از پیوند در کشور انتقاد کرد و گفت: تشکیل این مرکز تحقیق و بررسی با همکاری وزارت بهداشت و درمان به منظور ثبت اطلاعات وضعیتی بیماران پیوندی و کلیوی و به روز رسانی آن در هر سه ماه یک‌بار ضروری است.

قاسمي با اشاره به خلل به وجود آمده در رابطه با درمان بیماران کلیوی و اقدام به عمل پیوند بدون در نظر گرفتن ضابطه‌های قانونی توسط بعضی از بیمارستان‌ها افزود: وزارت بهداشت می‌تواند پس از تشکیل این مرکز واحد و منسجم با ارسال بخشنامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، انجام تمامی عمل‌های پیوند کلیه را از طریق انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی معرفی کند و دست دلالان واسطه‌گر را از این بخش کوتاه کند.

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور در اين سمينار از انجمن بیماران کلیوی کاشان به عنوان یکی از انجمن‌های فعال و قدیمی کشور یاد کرد و گفت: عملکرد این انجمن از لحاظ ارائه برنامه‌های آموزشی، فرهنگ‌سازی حمایت از بیماران کلیوی در بین مردم، حمایت از بیماران تحت پوشش برای دیالیز و پیوند و انجام کارهای زیربنایی بسیار مطلوب و رضایت‌بخش است.

رييس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي كاشان، نيز در اين سمينار ارائه راهكارها و برنامه هاي پيشگيري از بيماريهاي كليوي از طريق انجمنها با همكاري دانشگاه های علوم پزشكي و بحث و بررسي در خصوص فرانشيزهاي بيمه اي داروهاي مورد مصرف بيماريهاي كليوي از اهداف برگزاري اين سمينار است.

ابوالشهيد حاج خليل بهمني با اشاره به حضور اساتيد دانشگاه، مسئولان انجمن ها، هيئت مديره انجمن حمايت از بيماران كليوي كشور و مسئولان بيمه تامين اجتماعي و خدمات درماني شهرستان كاشان در اين سمينار افزود: تعامل بیشتر با مسئولان بيمه ها و بحث و گفتگو به منظور تسريع و تسهيلات در ارائه خدمات درماني و دارويي اين بيمه گرها به بيماران كليوي از ديگر اهداف اين سيمنار است.

وي خاطرنشان كرد: انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي كاشان، در حال حاضر 640 بيمار پيوندي و 153 بيمار دياليزي را تحت پوشش دارد.

هفدهمین سمينار سراسري مديران انجمن های كليوي سراسر كشور به میزبانی انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي کاشان با همكاري دانشگاه علوم پزشكي كاشان، فرمانداری ویژه اين شهرستان، شهرداری کاشان، شركتهای تولیدی باريج اسانس و تقطیران و به مدت دو روز برگزار شد.س/ش

دفعات مشاهده ›386   اعلام نظر در مورد اين خبر
تماس با دانشگاه